Ptáte se, jestli se máte po letech zkušeností s influencer marketingem ještě stále kam posouvat? Jestli mohou být vaše výsledky lepší? V Albi si tyto otázky položili a vyplatilo se jim to.
ALBI Česká republika a.s. se zabývá vývojem, výrobou a prodejem her, přání a dárkových předmětů. Jedná se o českou firmu, která působí na trhu více než 28 let a aktivně expanduje do Evropy. Zaměstnává přes 450 zaměstnanců a má roční obrat přes 1.3 mld. Kč.
Po třech letech spolupráce s jinou influencer marketing agenturou si v Albi položili otázku, jestli se influencer marketing nedá dělat jinak a lépe než doposud. Konkrétně tak, aby přinesl reálné výsledky v podobě zvýšení prodejů z tohoto komunikačního kanálu.
“Tržby z influencer marketingu nepokrývaly ani 25% nákladů na samotnou komunikaci.”
Cíl byl tedy jasný, udělat z influencer marketingu profitabilní komunikační kanál.
Naše výchozí situace byla ztížena dvěma faktory:
Prvním krokem byla analýza současných influencer marketingových aktivit klienta. Zaměřili jsme se na klíčová KPI pro hlavní cíl komunikace, jímž byl prodej. Zjistili jsme, že poměry konverzí a akcí jsou neúměrně nízké a cena za konverze astronomicky vysoká. Z více než 40 influencerů, s kterými klient dlouhodobě spolupracoval, pouze 3 vykazovali výsledky odpovídající tržnímu průměru, zbytek byl výrazně podprůměrný.
Po bližším přezkoumání jsme dále objevili:
Nesoulad mezi cílovou skupinou klienta a demografickým složením publik zapojených influencerů
Nevhodné zpracování propagačních příspěvků
Absenci pobídky k akci
Určili jsme přímé konverze (prodeje) jako hlavní performance indikátor a mechaniku propagace jsme nastavili tak, aby jej maximálně podpořila. Jako sekundární KPI jsme stanovili prokliky na eshop, kde měla konverze probíhat.
Na základě našich zkušeností jsme stanovili optimální podobu propagace s důrazem na promo produktu a zvýšení prodeje. Klíčové bylo, aby produkt byl středobodem výstupů a nebyl upozaděn na úkor influencera samotného. Současně jsme se soustředili na to, aby influencer odkomunikoval reálný přínos produktu pro něj a jeho individuální situaci, nikoliv aby předčítal seznam vlastností z produktového listu. Jako pobídka k okamžité konverzi sloužila časově omezená nabídka a slevový kód.
Zásadní byl také timing, kdy jsme celou komunikaci naplánovali do krátkého období, abychom zajistili maximální intenzitu a viditelnost, kterou prodejní kampaně a přesycenost reklamního prostoru vyžaduje.
Položili jsme základy úspěchu a v dalším kroku, kterým byla selekce influencerů, se mělo rozhodnout o tom, jak moc se nám bude dařit naplnit klientovy cíle. Využili jsme dat, která jsme nasbírali za 8 let působení na trhu a vybrali kvalitní influencery s primárním důrazem na afinitu ke kategorii, s relevantní cílovou skupinou a opravdovým vlivem na ni. Při výběru finální sestavy jsme zohlednili také jejich předchozí výsledky v prodejních kampaních, které jsme dříve realizovali.
Meziročně se nám se stejným rozpočtem podařilo zvednout tržby z influencer marketingu o 3 000% (tedy 30ti násobně). Influencer marketing v Albi si na sebe poprvé v historii “vydělal” a investice do něj se vrátila více než 6ti násobně. Což se projevilo i ve výrazném navýšení rozpočtu na další komunikační období.
Prokliky jako sekundární metrika meziročně narostly o 93%. A to se povedlo při snížení celkového zásahu komunikace o 40%. Poměrový nárůst prokliků tedy zaznamenal navýšení o 323% oproti předchozímu období.
František Štolfa
ředitel marketingu
V Get Boost vsázíme na přístup evidence based marketingu, vycházíme z ověřených principů, hlubokého porozumnění trhu, léty laděného procesu a neustálé zpětné vazby. Proto jsme schopni dlouhodobě a konzistentně přinášet dobré výsledky a naši práci neustále posouvat dál.
Pokud chcete zjistit jestli i vy nemáte v influencer marketingu zásadní mezery a zbytečně nepřicházíte o peníze, ozvěte se nám pro nezávaznou konzultaci.